A duhet të punoni kur jeni i sëmurë?

Ndërsa kjo nuk është e vërtetë në kuptimin më të rreptë, të punosh jashtë ndërsa i sëmurë mund të jetë i dobishëm në disa raste.

Në përgjithësi, një person me simptoma në kokë dhe hundë, siç janë ato të një të ftohtë të kokës, mund të përfitojë nga puna jashtë.

Një person me simptoma në gjoks ose stomak ose dikush me ethe duhet të shmangë ushtrimin, megjithatë. Nëse simptomat përkeqësohen ose funksionimi shkakton dhimbje, njerëzit janë më të mirët të shmangin punën gjatë të sëmurë.

Në këtë artikull, mësoni më shumë rreth përfitimeve dhe rreziqeve për të punuar jashtë ndërsa janë të sëmurë.

Në mënyrë tipike, është mirë të ushtroheni me simptomat tipike të një ftohjeje të kokës. Këto përfshijnë simptoma të tilla si:

Në disa raste, këto simptoma në të vërtetë mund të përmirësohen me ushtrime. Ushtrimi rrit rrahjen e zemrës dhe stimulon qarkullimin, i cili mund të ndihmojë trupin të lëshojë lëngjet.

isshtë thelbësore të qëndroni të hidratuar duke pirë shumë ujë kur punoni jashtë, veçanërisht nëse një person është i sëmurë.

isshtë gjithashtu e nevojshme të merret parasysh që ushtrime të ndryshme do të shkaktojnë reagime të ndryshme në trup. Në përgjithësi, është më mirë të shmangni stërvitjet jashtëzakonisht të forta ndërsa janë të sëmurë. Përkundrazi, një individ duhet të përqëndrohet në ushtrime më të lehta, të bazuara në lëvizje, të cilat rrjedhin gjakun pa e shtyrë trupin shumë fort.

Këto aktivitete mund të përfshijnë:

a mund të "djersite" sëmundjen?

Ideja që një person mund të djersitet fjalë për fjalë sëmundjet e tij përmes ushtrimit është një mit. Mund të ketë mbërthyer për kaq gjatë, sepse ushtrimi i rregullt e mban trupin të shëndetshëm dhe mund të forcojë sistemin imunitar.

Sidoqoftë, si autorët e një shënimi të studimit të vitit 2018, ushtrimi i moderuar mund të zvogëlojë rrezikun e sëmundjeve të zakonshme të frymëmarrjes, të zvogëlojë ashpërsinë e tyre dhe madje të shkurtojë se sa kohë personi ka simptoma.

Këto efekte duket se kanë të bëjnë më shumë me fuqizimin e sistemit imunitar për të trajtuar më mirë sëmundjen, dhe jo sa njerëz djersiten nga sëmundja ndërsa janë të sëmurë.

Ushtrimi i butë gjithashtu mund të ndihmojë përkohësisht me disa simptoma, të tilla si një hundë me erë ose dhimbje koke.

isshtë thelbësore të merrni masa paraprake të caktuara kur bëhet fjalë për të punuar jashtë ndërsa i sëmurë. Për shembull, një ethe është një shenjë e caktuar që një person nuk duhet të funksionojë.

Si një përmbledhje klinike në revistën Sports Health Notes, ethet rrit humbjen e lëngjeve në trup, zvogëlon forcën e muskujve dhe e bën një person të ndjehet më i rraskapitur.

Një ethe gjithashtu do të thotë që trupi po rrit temperaturën e tij të brendshme për të luftuar një infeksion. Ushtrimi rrit temperaturën e trupit, duke e bërë një person të ndjehet edhe më keq.

Simptomat në vesh janë një faktor tjetër për t’u marrë parasysh. Këto shenja të sëmundjes mund të bëjnë që një person të ndjejë marramendje ose jashtë ekuilibrit, gjë që gjithashtu mund të paraqesë rreziqe nëse po punojnë.

Njerëzit që përjetojnë marramendje mund të duan të shmangin punën derisa të jenë më të mirë.

Gjithashtu, kushdo që ka simptoma të tilla si të vjella dhe diarre duhet të shmangë punën. Ushtrimi

mund të bëjë që trupi të humbasë ujin përmes djersës. Meqenëse dikush me diarre ose të vjella po humbet shumë ujë tashmë, duke punuar jashtë mund t’i rrezikojë ata për dehidrim.

Simptomat e gjoksit janë një shenjë tjetër që është më mirë të shmangni punën. Këto simptoma mund të përfshijnë:

Më në fund, madje edhe Nëse një person ka vetëm simptoma të buta, siç janë bllokimet e hundës dhe teshtitja, por ata ndjehen të dobët ose të paaftë për të punuar, është e rëndësishme të pushoni.

stërvitjet për të shmangur

Disa aktivitete mund të mos jenë të përshtatshme për trupin ndërsa një person është i sëmurë. Trupi po përpiqet të shërohet, dhe shtytja e tij shumë e vështirë mund të bëjë më keq simptomat ose kohën e rikuperimit më gjatë.

Ushtrimet për të shmangur ndërsa të sëmurët përfshijnë:

Këshilla për të punuar jashtë ndërsa i sëmurë

Kushdo që zgjedh të punojë ndërsa i sëmurë mund të mbajë në mend këshillat e mëposhtme:

Qëndro i hidratuar

Hidratimi është gjithmonë i rëndësishëm, por është jetësor ndërsa trupi shërohet nga sëmundja. Trupi ka të ngjarë që tashmë të përdorë lëng shtesë për të lëvizur toksinat. Mund të jetë gjithashtu humbja e lëngut nga djersitja shtesë dhe një hundë e rrjedhshme.

Qëndrimi i hidratuar gjatë punës jashtë dhe gjatë gjithë rrjedhës së sëmundjes mund të ndihmojë në shmangien e efekteve të dehidrimit.

ekuilibroni elektrolitet

Së bashku me hidratimin, është thelbësore të gjeni mënyra për të rimbushur kripërat e elektrolitit gjatë ushtrimit.

Edhe një hundë e thjeshtë me erë mund të përdorë elektrolite. Shtimi i një stërvitje të djersitur në përzierje do të thotë që personi duhet të marrë masa paraprake shtesë.

Lëngjet e pijshëm, të tilla si uji i arrës së arrës së arrës së arrës së arrës së arrës së arrës së arrës së arrës së arrës së kokosit, supa miso ose pije sportive, mund të ndihmojnë në rivendosjen e këtyre elektrolitëve dhe ta mbajnë trupin të funksionojë ashtu siç duhet.

Hani një dietë të ekuilibruar

së bashku me ushtrimet e rregullta, ngrënia e një diete të shëndetshme që përfshin një shumëllojshmëri të frutave dhe perimeve është një nga mënyrat më të mira për të rritur sistemin imunitar dhe për të parandaluar infeksionin.

Trupi gjithashtu ka nevojë për këto lëndë ushqyese të shëndetshme ndërsa po shërohet nga një infeksion.

Shmangni overexertion

Kur dikush është i sëmurë, trupi i tyre po përpiqet të luftojë dhe të shërohet nga një sëmundje https://harmoniqhealth.com/. Si e tillë, është e rëndësishme të mbash dritën e ushtrimit. Mund të mos jetë ideja më e mirë për ta shtyrë trupin në kufijtë e tij, të tilla si bërja e sprints ose peshëngritja e rëndë.

Një shëtitje e shpejtë ose udhëtim me biçikletë mund të jetë e mjaftueshme për të marrë gjakun që rrjedh pa e shtyrë trupin shumë fort.

Shmangni palestrën

si konsideratë për njerëzit e tjerë, mund të jetë një ide e mirë të shmangni ushtrimet në një hapësirë të mbyllur me pajisje të përbashkëta, siç është palestra.

Disa palestra madje kanë rregulla që i ndalojnë njerëzit të ushtrojnë ndërsa janë të sëmurë. Në vend të kësaj, ata mund të zgjedhin të ushtrojnë në shtëpi ose jashtë.

dëgjoni trupin

Më e rëndësishmja, dëgjoni trupin. Nëse një person ndihet i rraskapitur vetëm disa minuta për të punuar jashtë, ka të ngjarë të jetë koha për të ndaluar.

Mund të jetë e papërshtatshme, por është shumë më mirë t’i jepni trupit një shans për tu rikuperuar dhe më pas të ktheheni në rutinën e zakonshme të ushtrimeve.

Përmbledhje

Zgjedhja për të punuar ndërsa i sëmurë ose jo është çështje individuale në shumicën e rasteve.

Ushtrimi i lehtë në të moderuar mund të ndihmojë në rritjen e sistemit imunitar për të shmangur sëmundjen, dhe kur dikush tashmë është i sëmurë, ai gjithashtu mund të ndihmojë në rritjen e qarkullimit për të zvogëluar disa simptoma të një ftohjeje të kokës.

isshtë e rëndësishme të shmangni ushtrimet e rënda ose shumë të forta. Njerëzit me simptoma më të rënda, siç janë ato me ethe ose kollë të rëndë, gjithashtu duhet të shmangin ushtrimin.

Në përgjithësi, është e rëndësishme të dëgjoni trupin dhe të ndaloni së punuari nëse një person ndjehet i rraskapitur ose shumë i sëmurë.

Lajmet mjekësore sot kanë burime të rrepta burime të rrepta Udhëzime dhe tërheq vetëm nga studimet e rishikuara nga bashkëmoshatarët, institucionet e kërkimit akademik dhe revistat dhe shoqatat mjekësore. Ne shmangim përdorimin e referencave terciare. Ne i lidhim burimet parësore – përfshirë studimet, referencat shkencore dhe statistikat – brenda secilit artikull dhe gjithashtu i rendisim ato në seksionin e burimeve në fund të artikujve tanë. Ju mund të mësoni më shumë rreth asaj se si ne sigurojmë që përmbajtja jonë është e saktë dhe aktuale duke lexuar politikën tonë editoriale